Jak każdy region także Zamojszczyzna, w szczególności Roztocze czy też ściślej – Szczebrzeszyn, mają swoje przysmaki, lokalne potrawy, ciasta lub inne wypieki, które wyróżniają ten region.
Jednymi z takich lokalnych produktów są m.in.:
Cebularz Szczebrzeski
Jest to pszenno – drożdżowy placek o średnicy ok. 15 cm i grubości od 1,5 do 2 cm z farszem po środku z przysmażanej, pokrojonej w kostkę cebuli wymieszanej z makiem. Z wyglądu przypominają miniaturę pizzy.
Tradycja wypieku cebularzy pochodzi od lubelskich Żydów, którzy już w XIX wieku wyrabiali takie pieczywo.
W Szczebrzeszynie krążą legendy, że pierwsze cebularze wypiekali szczebrzeszyńscy Żydzi po czym rozpowszechniły się po całej Lubelszczyźnie.
Współcześnie wypieka się także miniatury Cebularzy o średnicy ok. 10 cm, ale najlepiej smakują oryginalne.
Cebularze jadało się z mlekiem lub smarowało masłem.
W Szczebrzeszynie można je kupić w prawie wszystkich sklepach z pieczywem.
Od 5 sierpnia 2014 roku nazwa “Cebularz lubelski” jest w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych UE.
Najstarszy znaleziony przepis na “Placek cebulowy” pochodzi z 1883 roku:
Z ciasta drożdżowego wytoczywszy cienki spód placka, smaruje się masą otrzymaną przez uduszenie w maśle w kawałeczki pokrajanej cebuli lub porów z dodatkiem nieco soli, poczem powleka się rozbitemi 6 jajami z trochą śmietanki i soli, na koniec piecze w większem gorącu.
Pieczenie ciast : zbiór przepisów do robienia tortów, placków i wszelkiego gatunku ciast w domowem gospodarstwie zwykle używanych – 1883 rok.
Pieróg Szczebrzeski
Pieróg składa się z farszu z kaszy gryczanej, twarogu, ziemniaków oraz otaczającego go grubej skórki z ciasta drożdżowego.
Potrawy z fasoli “Piękny Jaś”
Piwoszek Szczebrzeski